Victoria_Cross_of_canada

THE

 

TO THE VICTORIA & GEORGE CROSS

COMPREHENSIVE GUIDE

victoria_cross george cross scan0004

b. 20/12/1821 Lisnadill, County Armagh, Ireland. d. 20/06/1897 Torquay, Devon.

 

Sir Frederick Francis Maude (1821-1897) was born on 20th December 1821 in Lisnadil, County Armagh, Ireland, the 4th son of the Reverend J.C. Maude. On the 13th March 1840, he enlisted with the Buffs Regiment (East Kent Regiment), and became a Lieutenant on 27th August 1841. He served through the Gwalior Campaign of 1843-44 as Adjutant of the Buffs, and was present at the Battle of Punniar on 29th December 1843, in which he had his horse shot from under him, and for which he received the Bronze Star.

 

In 1853, he married Catherine, daughter of the Reverend Sir George Bisshopp, 8th Baronet. He served in the Crimean Campaign from April 1855, including both the assaults on the Redan, on 18th June, in reserve, and on 8th September, and the Siege and Fall of Sebastopol.

 

He commanded the Buffs from 3rd August to 8th September 1855, on which date he commanded the covering and ladder party of the 2nd Division, furnished by his regiment, at the final assault on the Redan. It was on this date, that he was to perform the actions which would eventually lead to the award of the VC.

 

Having entered the Redan, he, with only 9 or 10 men, held a position between traverses, and only retired when all hope of support was at an end. Maude himself was severely wounded in this action. He was mentioned in despatches, received the brevet-rank of Lieutenant Colonel, the Crimean Medal with clasp, the CB, the 5th Class of the Order of Medjidie and the Turkish Medal.

 

He was promoted to Lieutenant Colonel on 2nd November 1855, and Colonel on 30th May 1861. In between times, he had been awarded the VC on 24th February 1857. He was presented with his medal on 22nd July 1857 on the island of Corfu from the Governor, Major General Sir George Butler.

 

Colonel Maude served in Gibraltar from 1861 to 1866, and was Inspector General of Irish Militia from 1867 to 1873. He became a Major General on 6th March 1868, and commanded a division in India from 1875 to 1880, including the command of the 2nd Division, Peshawar Valley Field Force during the campaign of 1878-79 in Afghanistan. For the latter service, he was mentioned in despatches, received the thanks of both Houses of Parliament, and was knighted. He was placed on the Retired List as a General in 1885, and was created a GCB in 1886.

 

General Sir Frederick Maude died at his residence, Sutherland Tower, Torquay, Devon on Sunday, 20th June 1897. He was buried in Brompton Cemetery, London. His medals are not publicly held. His original medal ribbon and a replica medal are held by the National Army Museum, Chelsea.

 

 

 

LOCATION OF MEDAL: NOT PUBLICLY HELD.

BURIAL PLACE: BROMPTON CEMETERY, WEST LONDON.

maude frederick

Sir Frederick Francis Maude

VC, GCB

maude frederick grave Brompton Cemetery

Cemetery Plan courtesy of Kevin Brazier

COMPARTMENT 2 WEST, 198' X 30'

maude f f pic maude f f 1

24th February 1857

maude fred vc close up

August 2018